Roosevelt’in Konuşması -Amerika’nın Japonya’ya Savaş İlanı 08/12/1941

Franklin D. Roosevelt (08/12/1941)

Senatörler ve temsilciler, sizlere Amerikan Başkanı’nı sunmaktan onur duyarım.

“Sayın Başkan Yardımcısı, Sayın Meclis Başkanı, Senato Üyeleri ve Milletvekilleri!

Alçaklığın lekesini üstünde taşıyan bir gün olarak tarihimize geçecek 7 Aralık 1941’de, yani dün, Amerika Birleşik Devletleri ani ve kasti  olarak Japon İmparatorluğu’nun deniz ve hava kuvvetlerince saldırıya uğramıştır.

Amerika Birleşik Devletleri, bu ulusla barış hâlindeydi. Japonya’nın talebi üzerine bu ülkenin hükümeti ve imparatoruyla görüşmeler sürdürülmekte, Pasifik’te barışı muhafaza etmenin yolları aranmaktaydı. Doğrusu Japon hava filolarının ülkemize ait Oahu Adası’nı bombardımana başlamasından bir saat sonra Japonya Büyükelçisi ve meslektaşı, Dışişleri Bakanımızın mesajına ivedilikle resmi bir yanıt verdi. Mesajımızda savaşa veya silahlı saldırıya dair herhangi bir tehdit ya da ima bulunmamasına karşın verdikleri yanıta göre mevcut diplomatik müzakerelerin devam ettirilmesinin faydasız olacağı görüldü.

Hawaii’nin Japonya’ya olan uzaklığı hesaba katıldığında, bu saldırının kasıtlı yapıldığı ve günler ya da haftalar öncesinden planlandığı ortadadır. Askeri müdahale sürecinde Japon hükümeti, yanlış açıklamalar ve barışın devamına yönelik sahte beyanatlarla Amerika Birleşik Devletleri’ni kasten aldatmaya çalışmıştır.

Hawaii Adası’na yönelik dünkü saldırı, Amerikan donanması ve askeri kuvvetlerine ağır hasara yol açtı. Üzülerek söylüyorum ki birçok Amerikalı hayatını kaybetti. Bununla birlikte San Francisco ve Hanolulu arasındaki açık denizde seyreden Amerikan gemileri, kendilerine torpido atıldığını da bildirmektedir.

Ayrıca dün Japon Hükümeti Malaya’ya karşı da bir saldırı başlattı.
Dün akşam Japon Kuvvetleri Hong Kong’a saldırdı.
Dün akşam Japon Kuvvetleri Guam’a saldırdı.
Dün akşam Japon Kuvvetleri Filipin Adaları’na saldırdı.
Dün akşam Japon Kuvvetleri Wake Adası’na saldırdı. Bu sabah da Japonlar Midway Adası’na saldırdı.

Japonya, bu itibarla Pasifik Bölgesi’ne de uzanan ani bir saldırı gerçekleştirdi. Dünün ve bugünün gerçekleri söze hacet bırakmamakta. Amerika Birleşik Devletleri halkı devletimizin bekası ve güvenliği için bir karara vardı ve bu kararın ne anlama geldiğini de gayet iyi idrak etmekte.

Ordu ve Donanma Başkomutanı olarak ülkemizin müdafaası için gereken tüm önlemlerin alınması emrini verdim.

Tüm halkımız bize karşı yapılan bu saldırının ne anlama geldiğini daima hatırlayacaktır.

Kasta dayanan bu saldırıyı bertaraf etmek ne kadar sürerse sürsün, doğruluğun gücü sayesinde Amerikan halkı mutlak zaferi kazanacaktır. Yalnızca kendimizi son raddeye kadar savunmakla kalmayıp bu ihanet biçiminin bizi bir daha asla tehlikeye atmayacağından da emin olacağız dediğimde kongrenin ve halkımızın iradesine tercüman oluğuma inanıyorum.

Düşmanlıklar mevcut. Halkımızın, topraklarımızın ve menfaatlerimizin ciddi tehlike altında olduğu gerçeğinden şüphe yok.

Silahlı kuvvetlerimize olan inancımızla, halkımızın tükenmez azmiyle beklediğimiz zafer bizimdir. Tanrı yardımcımız olsun.

Japonya’nın 7 Aralık 1941 Pazar günü tahrik edilmeksizin yaptığı bu alçakça saldırıdan dolayı Kongre’nin, Birleşik Devletler ile Japon İmparatorluğu’nun savaş hâlinde olduğunu ilan etmesini arz ederim.”

İngilizce Aslından Çeviren:
Bartu ŞİMŞEK
İngilizce Aslından Düzelti:
Furkan ÖZKAN

Kaynak:


December 8, 1941 – Franklin Roosevelt asks Congress for a Declaration of War with Japan

Diğer Yazılara Göz Atın