ABD Başkanı George W. Bush’un, Saddam Hüseyin’in Yakalanması Sonrasında Yaptığı Açıklama

0
1127

14 Aralık 2003, Başkan George W. Bush’un Saddam Hüseyin’in Yakalanışının Ardından Yaptığı Konuşma

Çeviren:
Deniz KARAKULLUKCU 

İyi akşamlar.

Saddam Hüseyin, dün, yani 13 Aralık günü, Bağdat saatiyle öğleden sonra 18.30 sularında, Tikrit yakınlarında bir çiftlik evinde Amerikan Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hızlı bir baskın sonucunda yakalandı. Operasyonda hiçbir zaiyat verilmedi. Şimdi, Saddam için milyonlarca vatandaşını mahrum bıraktığın adaletle yüzleşme zamanı.

Bu zatın yakalanması, Irak’ta özgürlük ortamının oluşması için hayati önem taşımaktaydı. Bu, Saddam ve onun emriyle Irak halkına zulmetmiş işbirlikçileri için yolu sonunun geldiğine işaret etmektedir. Bu vahşetin ana mümessili olup, bizlerle uzlaşmayı reddeden Baasçılar için, geçmişte sahip oldukları imtiyazlara ve yozlaşmış iktidarlarına giden yol kapanmıştır. Bütün bunlar, hayatlarını özgür birer yurttaş olarak sürdürmek isteyen bütün Iraklılar için, işkencehanelerin ve gizli polisin tarihe karıştığı konusunda güvence sağlamaktadır.

Irak halkına sesleniyorum: Bundan böyle Saddam Hüseyin’den korkmanıza gerek yok! Özgürlük yolunu seçen bütün Iraklılar kazanan tarafta yer almıştır. İttifakımızın hedefleri, sizlerin hedefleriyle aynı doğrultudadır: ulusunuzun egemenliğiyle bu büyük medeniyetin itibarını korumak ve her bir Iraklıya daha iyi bir yaşam imkânı sunmak.

Irak tarihinin en karanlık ve sancılı dönemlerinden birinin sona ermesiyle yerine beyaz bir sayfa açılmıştır. Şimdi, Iraklılar için şiddete karşı birlik olup yeni bir Irak inşa etme zamanıdır.

Dün başarıyla sonuçlanan operasyon, ülkelerine hizmet etmek için Irak’ta bulunan tüm vatandaşlarımız için bir övünç kaynağıdır. Bu başarı, diktatörün izlerini ülke boyunca sürüp yerini tespit eden istihbaratçılarımızın harikülade çalışmaları üzerine kuruludur. Askerlerimiz ve müttefiklerimiz, bu süreçte Irak halkını umuda ve özgürlüğe kavuşturma yolunda birçok tehlikeyle karşı karşıya kalmışlardır. Mücadelelerine devam ederken onları yeni tehlikeler bekliyor. Milletimiz adına silahlı kuvvetlerimizin tamamını tebrik ediyor ve onlara başarılar diliyorum.

Amerikan halkına da bir mesajım var: Saddam Hüseyin’in yakalanması, Irak’taki şiddetin sonlandığı anlamına gelmiyor. Bugün hala, Ortadoğu’nun kalbinde yükselen bu özgürlük dalgasını kabul etmek yerine masumları öldürmeye devam edecek teröristlerle yüzleşiyoruz. Bu teröristler, Amerikan halkı için doğrudan tehlike teşkil etmektedir ve bozguna uğratılacaktır. Bizleri bu noktaya getiren sabır, azim ve adanmışlıktır. Terörle mücadele, savaşın bir başka türüdür; tehlike teşkil eden herkese ve her örgüte karşı ayrı ayrı mücadele verilir. Ulusal güvenliğimiz, azmimizin ve özgürlüğe olan bitmek bilmez inancımızın güvencesi altındadır ve Amerika Birleşik Devletleri, bu mücadele sona erene dek pes etmeyecektir.

Tanrı, Irak halkını ve Amerika Birleşik Devletlerini korusun.
Teşekkür ederim.