Martin Bormann’ın Notları ve Mektubu (1-6 Ocak 1945)

Yazar

Martin Bormann’dan (Karısı) Gerda Bormann’a

Führer Karargâhı 02.01.1945

Sevgilim,
Seninle olmayı öyle isterdim ki! Fegelein gelecek Pazar gününe dek buradan ayrılmayacak. Lakin bunu erkene çekmeye çalışacağım, böylelikle Krönzi’mi de hala görebilirim. Yarın İhtiyat Orduları hakkında Führer’le çok mühim bir toplantı yapacağız. Speer çoktandır burada. Ganzenmüller[1] ve Goebbels de yoldalar. Muhtemelen ayın dördünün akşamına kadar kalacaklar. Bu şartlar altında bundan önce gelmem mümkün olmayacak.

Schluchsee’ye bir ziyarette bulunup, mümkünse bu vesileyle Himmler’i de görmeyi çok istiyorum. Kendisi konutunda, daha doğrusu hususi treninde, Murtugal tünelleri yahut Triberg dolaylarında kalıyor. Borgmann da bugün görevinin başına döndü, ancak işleri ağırdan alması söylendi.

Dün akşam görüp görebileceğimiz en iyi filmlerden birini seyrettik. Adı “Yaşamanın Ahengi[2]. Harikulade görseller, neredeyse hiç diyalog olmazsızın sergilenmiş müthiş oyunculuklar… Konusu biraz klişe, birkaç kişi arasındaki acıklı hikayeyi anlatıyor. Tüm bu film ve oyunlarda, “bireyin yapacaklarında kendi buyruğundan ziyade toplum ve onun refahını gözetmesi gerekir” öğretimiz göz ardı ediliyor.

Fegelein yürüyüş boyunca bayağı gırgırdı. Ben Subay Gazinosunda yarım saat kadar kaldıktan sonra dönüp işlerimi halletmiş, ardından da doğruca yatağa girmiştim. Ancak Fegelein benden sonra gazinoda kalmaya devam etmiş,anlattığına göre, Schaub zil zurna sarhoş olup, 20 Temmuz Gazi Nişanı’na layık görülmediğinden dolayı söylenip durmuş. 20 Temmuz’a kadar duyma yetisinin harika olduğundan ancak o günden sonra işitmesinin bayağı güçleştiğinden bahsetmiş. (Saçmalık, yıllardır sağırdan farkı yok!) Ayrıca, kendisi en kıdemli SS mensubu olmasına rağmen (!), tabii ki, kimse onu SS Ordu Generali yapmaya dahi yanaşmamış. Aciz ihtiyar Schaub’ın sıradan bir SS olarak kalması bile ona yeter de artar. Ne kibir ama! Çocuklara “bir adam nasıl olunurla nasıl görünülür” arasındaki farkı Schopenhauer’in öğretisini göstererek iyi bir ders çıkarttırabiliriz.

Şimdilik havadisler bu kadar. Çocuklar sana emanet, sağlıcakla kalın dünyalar tatlısı karıcığım benim!

Martin’nin


Gerda Bormann ve Hitler (9 Ocak 1938)


Bormann’ın Not Defterinden

1 Ocak, Pazartesi (Führer Karargahı Adlerhorst)

Führer’in Göring, Keitel, M. B., Rundstedt, Scherff, Dönitz, Jodl, Ribbentrop, Burgdorf, Guderian ve Speer’le öğle yemeği. Rudel’e Altın Meşe Yapraklı Şövalye Sınıfı’ndan Demir Haç Nişanı’nı taktim edildi!

2 Ocak, Salı

Führer’in Ribbentrop’la görüşmesi ardından M.B’yi[3] de dahili.

3 Ocak, Çarşamba

Saat 13 civarı Martin Bormann’nın Dr. Goebbels, Dr. Aumann, Speer, Sauer ve Ganzenmüller’le Wehrmacht’ın savaş sanayisi ve Alman Demiryollarındaki masrafların azaltılması hususunda görüşülmesi. Öğle yemeği sonrası toplantı Führer’le devam etti.

4 Ocak, Perşembe

Speer ve Sauer’in Führer’i iştiraki ardından Ganzenmüller’le buluşması.

5 Ocak, Cuma (Führer Karargahı Adlerhorst)

Führer’in emri üzerine Reichsmarschall’den gelen Hava Harbi raporu. Martin Bormann’nın Führer’e raporu.

6 Ocak, Cumartesi

*Girdi bulunmamakta.*


Notlar:
[1]Ulaştırma Bakanı Albert Ganzenmüller
[2]Symphonie eines Lebens” adlı 1942 yapımı Alman film.
[3] Asıl metinde, Bormann kendisini kast ederken M.B. olarak bir kısaltma kullanmış. Bu ajandasının tümünde böyle geçmektedir.

  • Trevor-Roper, H. R. – The Bormann Letters. The Private Correspondence Between Martin Bormann and His Wife From January 1943 to April 1945 (02.01.1945 Mektubu sf.158)
  • Besymenski, Lew – Die letzten Notizen von Martin Bormann: ein Dokbormann-andument und sein Verfasser (sf. 48)