Eva Braun’un Babası Fritz Braun’un Führer’e Mektubu

Yazar

Hitler, Münih şehrindeki Bogenhausen bölgesinde Eva Braun ve kız kardeşi Gretl’e ev ve bir Macar hizmetçi temin etmişti. Her şeyin sağlanmasında Hoffmann’ın büyük emeği geçmiş ve bu durumdan hoşnut olmayan Fritz Braun, Hoffmann’ın aracılığıyla Hitler’e mektup yazmaya koyulmuştu. Ancak bu mektup Eva’nın eline geçip bunu yırtıp atmasıyla, Hitler’in eline asla ulaşamayacaktı. Bu mektubun taslak hali aile de hala mevcut. Çevirisi şu şekildedir:

7 Eylül 1935

“Saygın Almanya Şansölyesi!

Sizi özel bir mevzudan dolayı rahatsız vermekten çok mahcubum. Ailemin reisi olarak önemli bir sorunla karşı karşıyayım. Alman milletinin Führer’i olarak sizin daha başka ve mühim sorunlarınız vardır tabii…

İki kızım Eva ve Gretl, sizin kendilerine temin ettiğiniz bir eve çıktıklarından dolayı ailem parçalanmış durumda. Aile reisi olarak böyle bir emrivaki karşısında yalnızca bakakaldım. Eva işten eve çok gecikince dahi ona ister istemez kızardım. Bunlar dışında ahlaki değerler bakımından belki biraz eski kafalıyımdır. “Çocuklar evlenene kadar ebeveynlerinin gözetiminde tek bir çatıda kalmalıdır” diye düşünmekteyim. Namus anlayışım bu. Tabii bunun yanı sıra çocuklarıma da çok hasret kaldım.

Sayın Reich Şansölyesi, anlayışınız için şimdiden minnettarım. Nitekim reşit olsa da kızım Eva’nın özgürlük arzusuna destek çıkmamanızı, bilakis ailesine dönmesinde aracı olmanızı sizden rica ediyorum.

Saygılarımla, Fritz Braun.”

Almancasından Çeviren:
Bartu Şimşek


Kaynak:
DER SPIEGEL” Dergisi’nin 21.05.1973 sayısından. Sf. 130-131. Ayrıca internet sitesinden de ulaşılabilinmekte: Adolf Hitler: „Aufriß über meine Person“